Yageo CC0805JRNPO0BN101
CC0805JRNPO0BN101 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805JRNPO0BN101
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NPO 0805
Datasheet Download
CC0805JRNPO0BN101.pdf
Availability of CC0805JRNPO0BN101
QUANTITY
CC0805JRNPO0BN101 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805JRNPO0BN101
Internal Part NumberEIS-CC0805JRNPO0BN101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805JRNPO0BN101
Related LinksCC0805JR, CC0805JRNPO0BN101 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805JRNPO0BN101 Details Description
Related parts for CC0805JRNPO0BN101
TRANS PNP 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 24M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf