Yageo CC0805KKX5R5BB226
CC0805KKX5R5BB226 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX5R5BB226
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX5R5BB226.pdf
Availability of CC0805KKX5R5BB226
QUANTITY
CC0805KKX5R5BB226 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX5R5BB226
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX5R5BB226
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX5R5BB226
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX5R5BB226 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX5R5BB226 Details Description
Related parts for CC0805KKX5R5BB226
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
HANDLE CARRY LEATHER BLACK 4.25" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS datasheet.pdf
EMULATOR PCB ADAPTER 100-QFP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 96KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 26POS SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
TRANS NPN 3.5V 40MA ECSP1008-4 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf