Yageo CC0805KKX7R7BB475
CC0805KKX7R7BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R7BB475
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R7BB475.pdf
Availability of CC0805KKX7R7BB475
QUANTITY
CC0805KKX7R7BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R7BB475
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R7BB475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R7BB475
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R7BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R7BB475 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R7BB475
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD923 datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 3/4" BLACK 75' datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD PIN STR SGL END datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CB BTS FT 4 ASY datasheet.pdf
MICRO 9C S 36" WHT JACKP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf