Yageo CC0805KKX7RABB103
CC0805KKX7RABB103 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7RABB103
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7RABB103.pdf
Availability of CC0805KKX7RABB103
QUANTITY
CC0805KKX7RABB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7RABB103
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7RABB103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7RABB103
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7RABB103 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7RABB103 Details Description
Related parts for CC0805KKX7RABB103
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 70POS 0.4MM GOLD datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf