Yageo CC0805KRX7RYBB102
CC0805KRX7RYBB102 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KRX7RYBB102
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KRX7RYBB102.pdf
Availability of CC0805KRX7RYBB102
QUANTITY
CC0805KRX7RYBB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KRX7RYBB102
Internal Part NumberEIS-CC0805KRX7RYBB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KRX7RYBB102
Related LinksCC0805KR, CC0805KRX7RYBB102 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KRX7RYBB102 Details Description
Related parts for CC0805KRX7RYBB102
CONN RING 14-16 AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RING 16-14 AWG #10 P-GRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DSUB 25X3 F PCB G30 50OHM T datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 24AWG RED datasheet.pdf