Yageo CC1206KKX7RBBB472
CC1206KKX7RBBB472 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KKX7RBBB472
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KKX7RBBB472.pdf
Availability of CC1206KKX7RBBB472
QUANTITY
CC1206KKX7RBBB472 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KKX7RBBB472
Internal Part NumberEIS-CC1206KKX7RBBB472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KKX7RBBB472
Related LinksCC1206KK, CC1206KKX7RBBB472 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KKX7RBBB472 Details Description
Related parts for CC1206KKX7RBBB472
JFET N-CH 40V 350MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf