Yageo CC1206KRX7R9BB472
CC1206KRX7R9BB472 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KRX7R9BB472
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KRX7R9BB472.pdf
Availability of CC1206KRX7R9BB472
QUANTITY
CC1206KRX7R9BB472 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KRX7R9BB472
Internal Part NumberEIS-CC1206KRX7R9BB472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KRX7R9BB472
Related LinksCC1206KR, CC1206KRX7R9BB472 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KRX7R9BB472 Details Description
Related parts for CC1206KRX7R9BB472
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
RES 866K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14.5VC DFN datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf