Yageo CC1210MKX5R6BB226
CC1210MKX5R6BB226 picture photo
Mfg. Part Number
CC1210MKX5R6BB226
Brief Description
CAP CER 22UF 10V X5R 1210
Datasheet Download
CC1210MKX5R6BB226.pdf
Availability of CC1210MKX5R6BB226
QUANTITY
CC1210MKX5R6BB226 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1210MKX5R6BB226
Internal Part NumberEIS-CC1210MKX5R6BB226
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1210MKX5R6BB226
Related LinksCC1210MK, CC1210MKX5R6BB226 Datasheet, Yageo Distributor
CC1210MKX5R6BB226 Details Description
Related parts for CC1210MKX5R6BB226
TRIMMER 500K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 10% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER/GRN WHT DIFF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 480VAC datasheet.pdf