Kingbright CC56-11YWA
CC56-11YWA picture photo
Mfg. Part Number
CC56-11YWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 4DIG 0.56" TH
Datasheet Download
CC56-11YWA.pdf
Availability of CC56-11YWA
QUANTITY
CC56-11YWA Order Process
Ship out your order
Specifications of CC56-11YWA
Internal Part NumberEIS-CC56-11YWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters4
Size / Dimension0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment Clock
Common PinCommon Cathode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6.5mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC56-11YWA
Related LinksCC56-, CC56-11YWA Datasheet, Kingbright Distributor
CC56-11YWA Details Description
Related parts for CC56-11YWA
IC ADC 16BIT 5V SAMPLING 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE 8.3"L 40LB NATURAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf