TDK Corporation CCT272440-80-10-00
CCT272440-80-10-00 picture photo
Mfg. Part Number
CCT272440-80-10-00
Manufacturer
Product Category
Current Sense Transformers
Brief Description
CLAMP TYPE AC CURRENT SENSORS
Datasheet Download
CCT272440-80-10-00.pdf
Availability of CCT272440-80-10-00
QUANTITY
CCT272440-80-10-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of CCT272440-80-10-00
Internal Part NumberEIS-CCT272440-80-10-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTDK Corporation - CCT Series
Standard Package36
Category Transformers
FamilyCurrent Sense Transformers
SeriesCCT
Turns Ratio - Primary:Secondary3000 : 1
Frequency50/60Hz
Inductance-
Current Rating80A
DC Resistance (DCR)352 Ohm
E.T.-
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension27.50mm L x 30.50mm W
Height - Seated (Max)41.50mm
Termination StyleWire Leads with Connector
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCT272440-80-10-00
Related LinksCCT272440, CCT272440-80-10-00 Datasheet, TDK Corporation Distributor
CCT272440-80-10-00 Details Description
Related parts for CCT272440-80-10-00
FLEX CABLE - AFE02T/AF02/AFE02T datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.2V 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 50POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf