Sumida Corporation CD104NP-181KC
CD104NP-181KC picture photo
Mfg. Part Number
CD104NP-181KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 560MA 621 MOHM
Datasheet Download
CD104NP-181KC.pdf
Availability of CD104NP-181KC
QUANTITY
CD104NP-181KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD104NP-181KC
Internal Part NumberEIS-CD104NP-181KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating560mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)621 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.53MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD104NP-181KC
Related LinksCD104N, CD104NP-181KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD104NP-181KC Details Description
Related parts for CD104NP-181KC
ALLIGATOR CLIP 27MM W/COVER RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.4A SSOT3 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .082"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
SENS PRX 8MMDIA 3MMDIST DC2W-NO datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT .100" 6POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf