Cornell Dubilier Electronics CD10FD101JO3
CD10FD101JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD101JO3
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD101JO3.pdf
Availability of CD10FD101JO3
QUANTITY
CD10FD101JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD101JO3
Internal Part NumberEIS-CD10FD101JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD101JO3
Related LinksCD10FD, CD10FD101JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD101JO3 Details Description
Related parts for CD10FD101JO3
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 450MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
TOOL WIRING JIG FOR HR22 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC 8CH GAMMA CRRCT BUFF 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf