Cornell Dubilier Electronics CD10FD111GO3
CD10FD111GO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD111GO3
Brief Description
CAP MICA 110PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD111GO3.pdf
Availability of CD10FD111GO3
QUANTITY
CD10FD111GO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD111GO3
Internal Part NumberEIS-CD10FD111GO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance110pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.382" L x 0.201" W (9.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD111GO3
Related LinksCD10FD, CD10FD111GO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD111GO3 Details Description
Related parts for CD10FD111GO3
RES MO 3W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 20NS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf