Cornell Dubilier Electronics CD15FD241JO3
CD15FD241JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD15FD241JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 240PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD15FD241JO3.pdf
Availability of CD15FD241JO3
QUANTITY
CD15FD241JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15FD241JO3
Internal Part NumberEIS-CD15FD241JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD15
PackagingBulk
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.232" (5.90mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15FD241JO3
Related LinksCD15FD, CD15FD241JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD15FD241JO3 Details Description
Related parts for CD15FD241JO3
CONN RECEPT 6POS 2MM TIN IDC datasheet.pdf
RES TEMP SENS 6.8K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 8A datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
.187 SGL TAB 1 HOLE 45/SLANT TIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VAC 10 PC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LCD 14SEG 8DIGIT 0.35" REFL WIDE datasheet.pdf