Cornell Dubilier Electronics CD19FD182FO3
CD19FD182FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD182FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1800PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD182FO3.pdf
Availability of CD19FD182FO3
QUANTITY
CD19FD182FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD182FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD182FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD182FO3
Related LinksCD19FD, CD19FD182FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD182FO3 Details Description
Related parts for CD19FD182FO3
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD323 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 6" datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
180UF 450V 35X25MM 85C 15000H datasheet.pdf