Cornell Dubilier Electronics CD19FD331FO3
CD19FD331FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD331FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD331FO3.pdf
Availability of CD19FD331FO3
QUANTITY
CD19FD331FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD331FO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD331FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD331FO3
Related LinksCD19FD, CD19FD331FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD331FO3 Details Description
Related parts for CD19FD331FO3
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LO P GREEN CARD EDGE .156X.200 datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CABLE DUCT TRUMPET SPILLOUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A 8SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.3W DO41 datasheet.pdf