Vicor Corporation V24C24H50BF2
V24C24H50BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C24H50BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
V24C24H50BF2.pdf
Availability of V24C24H50BF2
QUANTITY
V24C24H50BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C24H50BF2
Internal Part NumberEIS-V24C24H50BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C24H50BF2
Related LinksV24C24, V24C24H50BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C24H50BF2 Details Description
Related parts for V24C24H50BF2
IC OPAMP VFB 165MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 787 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 20A 2.02 MOHM datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
IB IL 24 SDO 4/4-PLSET/CP datasheet.pdf
MIC 25 S 36" RBW 281-11-60-511 datasheet.pdf