Cornell Dubilier Electronics CD19FD362GO3F
CD19FD362GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD362GO3F
Brief Description
CAP MICA 3600PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD362GO3F.pdf
Availability of CD19FD362GO3F
QUANTITY
CD19FD362GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD362GO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD362GO3F
PackagingBulk
Capacitance3600pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.559" (14.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD362GO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD362GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD362GO3F Details Description
Related parts for CD19FD362GO3F
RES SMD 19.1KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 19A 8MLP datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf