Cornell Dubilier Electronics CD19FD502JO3
CD19FD502JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD502JO3
Brief Description
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD502JO3.pdf
Availability of CD19FD502JO3
QUANTITY
CD19FD502JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD502JO3
Internal Part NumberEIS-CD19FD502JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD502JO3
Related LinksCD19FD, CD19FD502JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD502JO3 Details Description
Related parts for CD19FD502JO3
CONV DC/DC 5VIN ADJ OUT 30A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER XA 6POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 110VAC datasheet.pdf