Bourns Inc. CD214A-R1200
CD214A-R1200 picture photo
Mfg. Part Number
CD214A-R1200
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC
Datasheet Download
CD214A-R1200.pdf
Availability of CD214A-R1200
QUANTITY
CD214A-R1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214A-R1200
Internal Part NumberEIS-CD214A-R1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F12pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214A-R1200
Related LinksCD214A, CD214A-R1200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214A-R1200 Details Description
Related parts for CD214A-R1200
RES SMD 619K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.44A 83 MOHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 10mA, 320mA (Flash) Backlight, Camera Flash 16-UCSP (2.54x2.54) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.76"LX4.77"W datasheet.pdf