Bourns Inc. CD214B-T12ALF
CD214B-T12ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214B-T12ALF
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Datasheet Download
CD214B-T12ALF.pdf
Availability of CD214B-T12ALF
QUANTITY
CD214B-T12ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214B-T12ALF
Internal Part NumberEIS-CD214B-T12ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214B-T12ALF
Related LinksCD214B, CD214B-T12ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214B-T12ALF Details Description
Related parts for CD214B-T12ALF
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf