Bourns Inc. CD214C-F3600
CD214C-F3600 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-F3600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-F3600.pdf
Availability of CD214C-F3600
QUANTITY
CD214C-F3600 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-F3600
Internal Part NumberEIS-CD214C-F3600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F45pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-F3600
Related LinksCD214C, CD214C-F3600 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-F3600 Details Description
Related parts for CD214C-F3600
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 125VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
ER6022-031M, 3N/C+1N/O, M20 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf