Bourns Inc. CD214C-T18ALF
CD214C-T18ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-T18ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Datasheet Download
CD214C-T18ALF.pdf
Availability of CD214C-T18ALF
QUANTITY
CD214C-T18ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-T18ALF
Internal Part NumberEIS-CD214C-T18ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)51.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-T18ALF
Related LinksCD214C, CD214C-T18ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-T18ALF Details Description
Related parts for CD214C-T18ALF
FIXED IND 68UH 370MA 1.117 OHM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 0.3A 8MLPQ datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN EUROCRD RCPT 64POS R/A TYPR datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf