Bourns Inc. CD214L-T170ALF
CD214L-T170ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214L-T170ALF
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Datasheet Download
CD214L-T170ALF.pdf
Availability of CD214L-T170ALF
QUANTITY
CD214L-T170ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214L-T170ALF
Internal Part NumberEIS-CD214L-T170ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214L-T170ALF
Related LinksCD214L-, CD214L-T170ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214L-T170ALF Details Description
Related parts for CD214L-T170ALF
RECTIFIER BRIDGE 2A 800V KBPM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
TIE HOLD FLT WIT-50,60,70,120 2" datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
MICRO-FIT FEM. CRP 26-30 30AU datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 5.2A 17.8 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf