Bourns Inc. CD214L-T26CALF
CD214L-T26CALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214L-T26CALF
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Datasheet Download
CD214L-T26CALF.pdf
Availability of CD214L-T26CALF
QUANTITY
CD214L-T26CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214L-T26CALF
Internal Part NumberEIS-CD214L-T26CALF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71.2A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214L-T26CALF
Related LinksCD214L-, CD214L-T26CALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214L-T26CALF Details Description
Related parts for CD214L-T26CALF
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT F JACK TO SMB JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT OPEN ENDS 8C datasheet.pdf