Bourns Inc. CD214L-T6.5ALF
CD214L-T6.5ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214L-T6.5ALF
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Datasheet Download
CD214L-T6.5ALF.pdf
Availability of CD214L-T6.5ALF
QUANTITY
CD214L-T6.5ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214L-T6.5ALF
Internal Part NumberEIS-CD214L-T6.5ALF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)267.9A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214L-T6.5ALF
Related LinksCD214L-, CD214L-T6.5ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214L-T6.5ALF Details Description
Related parts for CD214L-T6.5ALF
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SENSOR LASER PNP 20-50MM 12-24V datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 4POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN BOTTOM 8POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf