Bourns Inc. CD214L-T90ALF
CD214L-T90ALF picture photo
Mfg. Part Number
CD214L-T90ALF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Datasheet Download
CD214L-T90ALF.pdf
Availability of CD214L-T90ALF
QUANTITY
CD214L-T90ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214L-T90ALF
Internal Part NumberEIS-CD214L-T90ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214L-T90ALF
Related LinksCD214L, CD214L-T90ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214L-T90ALF Details Description
Related parts for CD214L-T90ALF
IC NVSRAM 64KBIT 200NS 28EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
KIT RACK MOUNT 8845A/8846A SNGLE datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 41.8MM CHASSIS datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf