Cornell Dubilier Electronics CD30FC303GO3F
CD30FC303GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD30FC303GO3F
Brief Description
CAP MICA 0.03UF 2% 300V RADIAL
Datasheet Download
CD30FC303GO3F.pdf
Availability of CD30FC303GO3F
QUANTITY
CD30FC303GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD30FC303GO3F
Internal Part NumberEIS-CD30FC303GO3F
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±2%
Voltage - Rated300V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.437" (11.10mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.831" L x 0.461" W (21.10mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.921" (23.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD30FC303GO3F
Related LinksCD30FC, CD30FC303GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD30FC303GO3F Details Description
Related parts for CD30FC303GO3F
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1000V 15A GBPC datasheet.pdf
FAN AXIAL 135X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 15PSI datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC64B/AE64G/AKC64B datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BACKSHELL 36POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf