Cornell Dubilier Electronics CD4FD201GO3F
CD4FD201GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD201GO3F
Brief Description
CAP MICA 200PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD201GO3F.pdf
Availability of CD4FD201GO3F
QUANTITY
CD4FD201GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD201GO3F
Internal Part NumberEIS-CD4FD201GO3F
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD201GO3F
Related LinksCD4FD2, CD4FD201GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD201GO3F Details Description
Related parts for CD4FD201GO3F
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 3.96MM RT ANG T datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf