Cornell Dubilier Electronics CD4FD331FO3
CD4FD331FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD331FO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD331FO3.pdf
Availability of CD4FD331FO3
QUANTITY
CD4FD331FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD331FO3
Internal Part NumberEIS-CD4FD331FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD4
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD331FO3
Related LinksCD4FD, CD4FD331FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD331FO3 Details Description
Related parts for CD4FD331FO3
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED ULTRA FINE 4.33" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MINIFIT JR RA SR/PEGS 30AU 5POS datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X20MM 105C 2500H datasheet.pdf