Cornell Dubilier Electronics CD4FD361GO3F
CD4FD361GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD4FD361GO3F
Brief Description
CAP MICA 360PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD4FD361GO3F.pdf
Availability of CD4FD361GO3F
QUANTITY
CD4FD361GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD4FD361GO3F
Internal Part NumberEIS-CD4FD361GO3F
PackagingBulk
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD4FD361GO3F
Related LinksCD4FD3, CD4FD361GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD4FD361GO3F Details Description
Related parts for CD4FD361GO3F
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
TRANSFORMER TELECOM DUAL T1/E2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 31MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 590MA 650 MOHM datasheet.pdf