Texas Instruments CD74HC193M96
CD74HC193M96 picture photo
Mfg. Part Number
CD74HC193M96
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC
Datasheet Download
CD74HC193M96.pdf
Availability of CD74HC193M96
QUANTITY
CD74HC193M96 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD74HC193M96
Internal Part NumberEIS-CD74HC193M96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp, Down
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
TimingSynchronous
Count Rate29MHz
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD74HC193M96
Related LinksCD74HC, CD74HC193M96 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CD74HC193M96 Details Description
Related parts for CD74HC193M96
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
D4GL-2AFG-A datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 285MA 600 MOHM datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 50P T&S ENTRY H datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 16A PWRPAIR datasheet.pdf