Comchip Technology CDBMT2100-HF
CDBMT2100-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBMT2100-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123H
Datasheet Download
CDBMT2100-HF.pdf
Availability of CDBMT2100-HF
QUANTITY
CDBMT2100-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBMT2100-HF
Internal Part NumberEIS-CDBMT2100-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Featured ProductLow Profile SMD Schottky Barrier Rectifiers
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F160pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123H
Supplier Device PackageSOD-123H
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBMT2100-HF
Related LinksCDBMT2, CDBMT2100-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBMT2100-HF Details Description
Related parts for CDBMT2100-HF
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 22K OHM 5% AXL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 80V 250A CHASS datasheet.pdf
ADC 16BIT 1MSPS LP 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM datasheet.pdf