Comchip Technology CDBU70-HF
CDBU70-HF picture photo
Mfg. Part Number
CDBU70-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0603
Datasheet Download
CDBU70-HF.pdf
Availability of CDBU70-HF
QUANTITY
CDBU70-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBU70-HF
Internal Part NumberEIS-CDBU70-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS DeclarationCDBU(R) HF Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 50V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package0603/SOD-523F
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBU70-HF
Related LinksCDBU, CDBU70-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBU70-HF Details Description
Related parts for CDBU70-HF
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 250 OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 10POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
25' 14/3 SJOWA FROG HIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 30POS datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 3.25 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf