Sullins Connector Solutions GEC12DRTN-S93
GEC12DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GEC12DRTN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC12DRTN-S93.pdf
Availability of GEC12DRTN-S93
QUANTITY
GEC12DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC12DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-GEC12DRTN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC12DRTN-S93
Related LinksGEC12D, GEC12DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC12DRTN-S93 Details Description
Related parts for GEC12DRTN-S93
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TIE CBL DL STD HS BLK 14.8" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 17POS datasheet.pdf
RES 13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf