Sumida Corporation CDC4D20NP-561KC
CDC4D20NP-561KC picture photo
Mfg. Part Number
CDC4D20NP-561KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 105MA 8.4 OHM
Datasheet Download
CDC4D20NP-561KC.pdf
Availability of CDC4D20NP-561KC
QUANTITY
CDC4D20NP-561KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDC4D20NP-561KC
Internal Part NumberEIS-CDC4D20NP-561KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDC4D20
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating105mA
Current - Saturation120mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.4 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDC4D20NP-561KC
Related LinksCDC4D20, CDC4D20NP-561KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDC4D20NP-561KC Details Description
Related parts for CDC4D20NP-561KC
FIXED IND 620UH 160MA 15 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LIU E1 SGL 28SOJ datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf