Sumida Corporation CDR105BNP-100MC
CDR105BNP-100MC picture photo
Mfg. Part Number
CDR105BNP-100MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.06A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
CDR105BNP-100MC.pdf
Availability of CDR105BNP-100MC
QUANTITY
CDR105BNP-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR105BNP-100MC
Internal Part NumberEIS-CDR105BNP-100MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR105B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.06A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant29.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR105BNP-100MC
Related LinksCDR105B, CDR105BNP-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR105BNP-100MC Details Description
Related parts for CDR105BNP-100MC
IC XLATR 22BIT BI-DIREC TSSOP48 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V 12V 1.25A 15W SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 140 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NPO 0201 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf