AVX Corporation CDR12BG4R3ABUS
CDR12BG4R3ABUS picture photo
Mfg. Part Number
CDR12BG4R3ABUS
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 50V BG 0606
Datasheet Download
CDR12BG4R3ABUS.pdf
Availability of CDR12BG4R3ABUS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDR12BG4R3ABUS Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR12BG4R3ABUS
Internal Part NumberEIS-CDR12BG4R3ABUS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR12
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBG
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR12BG4R3ABUS
Related LinksCDR12BG, CDR12BG4R3ABUS Datasheet, AVX Corporation Distributor
CDR12BG4R3ABUS Details Description
Related parts for CDR12BG4R3ABUS
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MELF datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A 8MSOP datasheet.pdf
FINGER COTS BLACK LARGE 720PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
GREEN BRSHD METAL, FULL-GUARD datasheet.pdf
High Speed, Dual, 4 A MOSFET Driver with Thermal Protection IC datasheet.pdf