Vishay/Vitramon CDR31BP160BFZMAT
CDR31BP160BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP160BFZMAT
Brief Description
CAP CER 16PF 100V 1% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP160BFZMAT.pdf
Availability of CDR31BP160BFZMAT
QUANTITY
CDR31BP160BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP160BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP160BFZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP160BFZMAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP160BFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP160BFZMAT Details Description
Related parts for CDR31BP160BFZMAT
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
WIHUBB IN FIXTURE MODULE 2 SPST datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 8DSO datasheet.pdf