Vishay/Vitramon CDR31BP160BJZPAT
CDR31BP160BJZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP160BJZPAT
Brief Description
CAP CER 16PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP160BJZPAT.pdf
Availability of CDR31BP160BJZPAT
QUANTITY
CDR31BP160BJZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP160BJZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP160BJZPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP160BJZPAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP160BJZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP160BJZPAT Details Description
Related parts for CDR31BP160BJZPAT
CONN RECEPT 60POS DUAL VERT .8MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN LOW PRO 15POS .125 SLD-EYE datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 896FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf