Vishay/Vitramon CDR31BP180BJZSAT
CDR31BP180BJZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP180BJZSAT
Brief Description
CAP CER 18PF 100V 5% BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP180BJZSAT.pdf
Availability of CDR31BP180BJZSAT
QUANTITY
CDR31BP180BJZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP180BJZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP180BJZSAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR31BP180BJZSAT
Related LinksCDR31BP1, CDR31BP180BJZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR31BP180BJZSAT Details Description
Related parts for CDR31BP180BJZSAT
RES ARRAY 13 RES 5.6K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 32.5VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf