Vishay/Vitramon CDR31BP2R7BDZPAT
CDR31BP2R7BDZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR31BP2R7BDZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V BP 0805
Datasheet Download
CDR31BP2R7BDZPAT.pdf
Availability of CDR31BP2R7BDZPAT
QUANTITY
CDR31BP2R7BDZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR31BP2R7BDZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR31BP2R7BDZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)