Vishay/Vitramon CDR32BP160BKZPAT
CDR32BP160BKZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR32BP160BKZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 100V 10% BP 1206
Datasheet Download
CDR32BP160BKZPAT.pdf
Availability of CDR32BP160BKZPAT
QUANTITY
CDR32BP160BKZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR32BP160BKZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR32BP160BKZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR32
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR32BP160BKZPAT
Related LinksCDR32BP1, CDR32BP160BKZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR32BP160BKZPAT Details Description
Related parts for CDR32BP160BKZPAT
CONN GROUNDING STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 430KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.33K 5% 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf