Vishay/Vitramon CDR33BP132BFZMAT
CDR33BP132BFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BP132BFZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1300PF 100V 1% BP 1210
Datasheet Download
CDR33BP132BFZMAT.pdf
Availability of CDR33BP132BFZMAT
QUANTITY
CDR33BP132BFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BP132BFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BP132BFZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR33
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BP132BFZMAT
Related LinksCDR33BP1, CDR33BP132BFZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BP132BFZMAT Details Description
Related parts for CDR33BP132BFZMAT
DIODE ZENER 3.9V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFM.0S. datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.22A 85 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf