KEMET CDR33BX104AKSR7185
CDR33BX104AKSR7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BX104AKSR7185
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210
Datasheet Download
CDR33BX104AKSR7185.pdf
Availability of CDR33BX104AKSR7185
QUANTITY
CDR33BX104AKSR7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BX104AKSR7185
Internal Part NumberEIS-CDR33BX104AKSR7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BX104AKSR7185
Related LinksCDR33BX10, CDR33BX104AKSR7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR33BX104AKSR7185 Details Description
Related parts for CDR33BX104AKSR7185
IC MCU SUPERVISOR 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OUTLET IEC320 C13 SNAP 2.8MM TRM datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 20DB datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 44POS SMD datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf