KEMET CDR34BX154AKUS7185
CDR34BX154AKUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BX154AKUS7185
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812
Datasheet Download
CDR34BX154AKUS7185.pdf
Availability of CDR34BX154AKUS7185
QUANTITY
CDR34BX154AKUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BX154AKUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR34BX154AKUS7185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BX154AKUS7185
Related LinksCDR34BX15, CDR34BX154AKUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR34BX154AKUS7185 Details Description
Related parts for CDR34BX154AKUS7185
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 1POS TIN WW R/A datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 970 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS W/LT PIPE datasheet.pdf
INDICATOR 6MM FIXED GRN 12V SLDR datasheet.pdf