Vishay/Vitramon CDR34BX563BKZRAT
CDR34BX563BKZRAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BX563BKZRAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1812
Datasheet Download
CDR34BX563BKZRAT.pdf
Availability of CDR34BX563BKZRAT
QUANTITY
CDR34BX563BKZRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BX563BKZRAT
Internal Part NumberEIS-CDR34BX563BKZRAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BX563BKZRAT
Related LinksCDR34BX5, CDR34BX563BKZRAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR34BX563BKZRAT Details Description
Related parts for CDR34BX563BKZRAT
IC OTP 1MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 130A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X6S 0805 datasheet.pdf
LP2N 5.08/30/90 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf