Vishay/Vitramon CDR35BP113AKZSAT
CDR35BP113AKZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP113AKZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.011UF 50V 10% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP113AKZSAT.pdf
Availability of CDR35BP113AKZSAT
QUANTITY
CDR35BP113AKZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP113AKZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP113AKZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.011µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP113AKZSAT
Related LinksCDR35BP1, CDR35BP113AKZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP113AKZSAT Details Description
Related parts for CDR35BP113AKZSAT
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 350A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf