Tamura TO3316-4R7M
TO3316-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
TO3316-4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.8A 18 MOHM SMD
Datasheet Download
TO3316-4R7M.pdf
Availability of TO3316-4R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TO3316-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of TO3316-4R7M
Internal Part NumberEIS-TO3316-4R7M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesTO3316
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TO3316-4R7M
Related LinksTO331, TO3316-4R7M Datasheet, Tamura Distributor
TO3316-4R7M Details Description
Related parts for TO3316-4R7M
TVS DIODE 100VWM 162VC AXIAL datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 600V 25A GBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-UMAX datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TERMINAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf