Vishay/Vitramon CDR35BP163AFZMAT
CDR35BP163AFZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP163AFZMAT
Brief Description
CAP CER 0.016UF 50V 1% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP163AFZMAT.pdf
Availability of CDR35BP163AFZMAT
QUANTITY
CDR35BP163AFZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP163AFZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP163AFZMAT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)